LELKEK, KÖVEK ÉS ÉLŐ TEREK A HATÁR TÚLOLDALÁN
Séta időutazással az elszakított Erdély városaiba és falvaiba a szentendrei Skanzen új tájegységében
2025. június 29. (vasárnap) – 9h-12h
Ezúttal egy kivételes lelki mélységű sétára hívjuk Vendégeinket a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum legnagyobb szabású vállalkozásához, az Erdély tájegységhez, amely 2022 májusában nyitotta meg kapuit. Az első ütemben mintegy 11 épület készült el: egy székelyföldi kisváros hat ikonikus polgári épülete (köztük kávéház, ügyvédlakás, patika, nyomda és kereskedés), valamint egy falusi egyházi telek unitárius templommal, iskolával és öt eredeti portával. A tervek szerint a tájegység további mintegy 150 épülettel fog bővülni, 25–30 ezer eredeti műtárgy társaságában. A Szilágyságtól Kalotaszegen és Háromszéken át Gyimesig ívelő kistájak karakteres építészete és tárgyi kultúrája elevenedik meg egy olyan térben, ahol nem csupán a népi világ, hanem a 20. század eleji polgárosodó városi életforma is megelevenedik.
A sétát Imrő Anita, a Skanzen hivatalos képzését elvégző idegenvezetőnk vezeti, aki értő érzékenységgel avatja be vendégeinket abba az örökségbe, amelyet évtizedekig nem lehetett hivatalosan kutatni. A látogatók nemcsak a népi építészet emlékeiben gyönyörködhetnek, hanem testközelből ismerhetik meg az erdélyi társadalom rétegzettségét és kulturális sokszínűségét. Ellátogatunk egy örmény kereskedőházba, egy szász porta udvarára, egy csángó házba, és betekintést nyerünk a székely lófők kiváltságos társadalmi pozíciójába is. Megidézzük Kós Károly építészeti és szellemi örökségét, valamint Bartók Béla gyűjtőútjainak népzenetörténeti jelentőségét. A városi térben működő kávéházak, nyomdák és postahivatalok társadalmi funkcióin keresztül feltárul előttünk a polgárosodó Erdély hétköznapi modernitása – a társasélet, az információáramlás és a nemzeti identitás helyszínei.
A látogatás élményszerűségét fokozza, hogy lehetőség nyílik korabeli sütemények kóstolására, pipereszerek kipróbálására, és részvételre az Élő Történelem jeleneteiben. Betérünk egy unitárius templomba, majd megismerkedünk az Eötvös-féle iskolareformok idején épült falusi iskolával és az unitárius nőegylet hímzett vándorkendőjével díszített kultúrház berendezett világával is. A séta során megemlékezünk a román templompusztítások következményeiről, a szász közösségek kitelepítéséről, és bepillantunk az erdélyi népek ebédlőasztalára: hogyan különbözött a hétköznapi és ünnepi étkezés, mit árult el egy asztal a gazdái társadalmi hovatartozásáról, vagy miként őrizte meg a közösség ízlése a nemzeti hagyományokat. Ez a séta nem csupán múltidéző kirándulás, hanem mélyreható kulturális tapasztalat: párbeszéd a múlttal, amelynek nyomai ma is ott élnek bennünk.
A SÉTÁN VALÓ RÉSZVÉTELI DÍJ
Felnőtt (26-62): 7000 Ft/fő
A RÉSZVÉTELI DÍJ TARTALMA
- Skanzen belépőjegyet (kedveszményre jogosító személyigazolvány bemutatása a helyszínen szükséges)
- Audiós eszköz használati díját
- Szakvezetés díját
- Szervezés díját
Találkozó: 2029. június 29. (vasárnap) – 8:50-kor a Skanzen főbejáratánál
A séta időtartama: várhatóan 3-3,5 óra (benne fél órás frissítő szünettel, amikor megkóstolhatjuk a Korzó Kávéház finomságait). A séta után lehetőség van a Skanzen területén maradni egészen záróráig és egyénileg felfedezni a többi tájegységet.
A Skanzen megközelítése tömegközlekedéssel az alábbi linken található módon lehetséges:
https://skanzen.hu/hu/jo-tudni/kozlekedes/megkozelii
A SÉTA TEMATIKÁJÁNAK HÁTTERE