TOKAJ-HEGYALJA HÍRNEVES ÉS REJTETT ÉRTÉKEI 

Vizsolyi Biblia megtekintése, tolcsvai Herbakastély, tokaji Bormúzeum, 

mádi zsinagóga és rabbiház, pincelátogatással

2023 november 19. (vasárnap)

Egynapos kirándulásra invitáljuk utasainkat a kimagasló kultúrtörténeti emlékekben gazdag, ezeréves borkészítési hagyományokkal rendelkező világörökségi területre: Tokaj-Hegyaljára. A borkészítéshez páratlan természeti adottságokkal rendelkező terület régi időktől kezdve számos vallási- és kultúrkörhöz tartozó népcsoportot (magyarokat, németeket, görögöket, zsidókat, ruszinokat) ösztönzött letelepedésre. Az így létrejövő kiemelkedően sokszínű, egymás mellett békésen élő lakosság hazánk területén egyedi magas kultúrát hozott létre, melyhez az anyagi feltételeket az itteni világhírű bor biztosította. Napunk elején megtekintjük az első magyar nyelvű Biblia egyik eredeti példányát, majd a tokaji aszú gyógyhatásaival és a borkereskedő nemesek életével ismerkedünk. Felkeresünk, egy a környék borkészítési hagyományait interaktív módon bemutató bormúzeumot. Napunk utolsó állomáshelyén a helyi csodarabbik életútjával és a zsidó hagyományokkal ismerkedünk és pincelátogatás alkalmával ismerkedünk meg a tokaji borok készítésével megízlelve.

AZ UTAZÁS LEGÉRTÉKESEBB ELEMEI

  • A csoportot nagy helyismerettel rendelkező, művelt, segítőkész idegenvezetőnk kíséri
  • hazánk első magyar nyelven nyomtatott Bibliájának egyik első példányának megtekintése Vizsolyon
  • a világörökségi borterület borkészítési hagyományainak megismerése a tokaji Világörökségi Bormúzeumban és egy mádi pince látogatása során
  • borkóstolási lehetőség
  • betekintés a borkereskedő nemesek mindennapjaiba a gyönyörűen felújított tolcsvai Dessewffy-kastélyban
  • lehetőség a terület híres csemegéjének, az erdőhorváti perecnek a megkóstolására
  • ismerkedés a terület nagyon gazdag zsidó örökségével a mádi zsinagóga és az egykori rabbiház meglátogatása

TÖRZSUTAS RÉSZVÉTELI DÍJ: 

18.500 Ft

RÉSZVÉTELI DÍJ: 

18.900 Ft

Minimum 32 fő jelentkezése esetén.

SZÉP-kártyával is fizethető.

A RÉSZVÉTELI DÍJ TARTALMAZZA: 

  • az autóbuszos utazást újszerű és megbízható autóbusszal,
  • a magyar nyelvű idegenvezetést és csoportkísérést,
  • a szervezés díját.

KÖTELEZŐEN KÜLÖN FIZETENDŐ DÍJAK: 

  • ügyfél regisztrációs díj: 3.000 Ft/fő, – törzsutasaink által nem fizetendő (közvetlenül az irodánknál történő jelentkezés esetén)

VÁLASZTHATÓAN KÜLÖN FIZETENDŐ DÍJAK:  

  • Baleset-, betegség- és poggyászbiztosítás: 80 év alatt 450 Ft/fő, amelynek díja az irodának előre fizetendő,
  • Vizsoly Református templom látogatás helyi vezetéssel a Vizsoly Biblia megtekintésével: 1.800 Ft/fő
  • tolcsvai Dessewffy kastély belépő (helyi vezetéssel, kozmetikum történeti tárlattal: 1.100 Ft/fő
  • Tokaj Világörökségi Bormúzeum belépő: F: 1.500 Ft; D, Ny: 800 Ft
  • Mád zsinagóga látogatás helyi vezetéssel, rabbiház kiállítás: F: 1.600 Ft, D, Ny: 1.000 Ft
  • Pincelátogatás borkóstolással: szervezés alatt

A belépődíj tartalmazza az idegenvezető belépődíjainak egy főre jutó részét is. A díjak az utazás során az idegenvezetőnek fizetendő.

AZ ÚT RÉSZLETES PROGRAMJA

Kora reggeli indulásunkat követően elsőként Vizsoly településének Árpád-kori Műemlék templomát keressük fel, melyet helyi szakvezetéssel tekintünk meg. A templom belseje számos, szemet gyönyörködtető, 12-14. századból származó védett freskót rejt. Itt van kiállítva hazánk egyik legbecsesebb szellemi és tárgyi emléke: a Szentírás 1590-ben itt Vizsolyban kiadott első, teljes magyar nyelvű fordításának, a Vizsolyi (Károlyi) Biblia egyik eredeti példánya. E Biblia felbecsülhetetlen jelentőséggel bír hazánk nyomda és egyháztörténetének szempontból, egyúttal a magyar nyelv fejlődéstörténetének is kiemelkedő mérföldköve.

Utunkat folytatva áthaladunk Erdőhorváti településén, mely egykoron az itteni asszonyok szorgos munkájának eredményeként igazi perecsütő központtá vált. Következő állomásunk Tolcsva települése, melynek jelentőségét a világhírű hegyaljai bor, és a szinte érintetlen természeti szépség jelenti. Idegenvezetőnk kalauzolásával könnyed séta keretében fedezzük fel Hegyalja egykori és jelenlegi szőlősgazdáinak kastélyait és kúriáit, melyeknek köszönhetően kapta Tolcsva a „a kastélyok városa” elnevezést. Felkeressük a Dessewffy család 17. században épült egykori kastélyát, amelyet a híres magyar kozmetikai márka, a Hélia-D varázsolt újjá 2015-ben. Helyi vezetéssel ismerkedünk a Dessewffy-család és a kastély történetével, megtekintjük a magyar kozmetikaipar történetét bemutató szépségtörténeti kiállítást. A kiállítás végén felkereshetjük a kastély hangulatos kávézó-borozóját, ahol a kávé és bor választék mellett igazi erdőhorváti perec kóstolására is lesz lehetőségünk.

Utazásunkat folytatva a világörökségi borrégió névadó településére, a Tisza és a Bodrog összefolyásánál épült Tokaj városába utazunk. Városi sétánkat követően az egykori serház épületében közel 2000 négyzetméteren kialakított színvonalas, interaktív tárlatokban bővelkedő Világörökségi Bormúzeumot keressük fel. Itt szinte mindent megtudhatunk a világszerte ismert borról, az azzal kapcsolatos munkákról, a gönczi hordó szerepéről, illetve megismerkedhetünk kilenc másik európai szintén világörökségi elismertségű borvidékkel.

Tarcal mellett elhaladva rövid fotószünetet tartunk Közép-Európa legnagyobb Áldó Krisztus szobránál.

Utazásunk utolsó állomása Tokaj-Hegyalja egyik leggazdagabb települése, a vidéken egykoron pezsgő zsidó kultúra központja és ékköve: Mád települése lesz. A 17. században Galíciából ide települő zsidó borkereskedő családok egészen a második világháborúig jelentős mennyiségű tokaji bort szállítottak Lengyelországba és Európa többi országába, ezzel hozzájárulva az innen származó bor világhírűvé tételében. Gazdaságuk tükröződik a település zsidó házainak kialakításában, gyönyörű barokk stílusú zsinagógájuk szépségében. Rabbiképző intézményük sok évtizeden át országos elismertséggel rendelkezett. E város Magyarország leghosszabb zsidó zarándok útvanálanak „a csodarabbik útjának” kezdő és végpontja is egyben. Programunk során helyi vezetéssel tekintjük meg a bensőséges hangulatú mádi zsinagógát, valamint egyénileg tekinthetjük meg az egykori rabbiházban létrehozott, Északkelet-Magyarország gazdag zsidó kultúráját, hagyományait bemutató kiállítást, ahol beleshetünk az egykori rabbiszobába is.

Utazásunkra a koronát egy helyi pince látogatása teszi fel, ahol testközelből tapasztalhatjuk meg a Tokaj-Hegyaljai pincék sajátos klímaviszonyait biztosító természeti elemeket, ismerhetjük meg a tokaji bor évszázadok óta tökéletesített készítési folyamatát és természetesen lehetőségünk lesz egy pohár kóstolására is.

Megjegyzés: Gondos szervezésünk ellenére a programok megvalósulásának sorrendje a helyi viszonyok függvényében változhat, egyes programok esetleg el is maradhatnak.

Szellemi termék védelme: A fenti programleírás a Pannonia Travel (Pannonia Humana Kft.) szellemi terméke és tulajdona. Annak engedély nélküli részleges vagy teljes másolása, terjesztése, kereskedelmi célra történő felhasználása jogszabályba ütközik és jogi intézkedéseket von maga után. 

AZ UTAZÁS IDŐPONTJA

  1. november 19, vasárnap.

BUDAPESTI INDULÁSI HELYSZÍNEK

  • 6:45 Batthyány tér (villamosmegálló melletti buszöböl)
  • 7:00 Nyugati tér (a pályaudvar melletti parkoló)

Kérjük, hogy 10 perccel az indulási időpont előtt érkezzenek a fenti indulási helyszínre.

VIDÉKI FELSZÁLLÁSI LEHETŐSÉGEK

  • Szilas Pihenőhely, M3 autópálya, Shell benzinkút, 12 km,
  • Kerekharaszti Pihenőhely, M3 autópálya, MOL benzinkút, 51 km,
  • Rekettyés Pihenőhely, M3 autópálya, MOL benzinkút, 106. km.

A felszállási lehetőség időpontjáról irodánkban érdeklődjön.

HAZAÉRKEZÉS

Az esti órákban, 21 óra körül.